Selçuk’tan Girit’e Yolculuk -2

14 Eylül of 2015 by

Kalkıştan yaklaşık 45 dakika sonra Atina’ya varmıştık. Bu kısa ve keyifli yolculuk sonrası Atina Havaalanı’nda bir süre aktarma için bekledik sonrasında da daha büyük bir uçakla Girit Adası’nın başkenti Heraklion’da (Kandiye) bulunan havaalanına yolculuk ettik.

tarihi deniz feneri

Heraklion’a indiğimizde ilk olarak hava alanının ismi ilgimi çekti. Başkentin havaalanına Yunan yazar, şair, siyasetçi ve filozof, 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi olduğu ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan yazar olduğu düşünülen Nikos Kazancakis’in ismi verilmiş. Ülkemizde de havaalanı, köprü ve benzeri önemli yapılara bilim adamları ve aydınların ismi verilse ne güzel olurdu.

rethimnon cami

Her neyse hava kararmıştı ve biz zaman kaybetmeden bir araç kiralayarak konaklamak üzere Chania’ya (Hanya) ulaşmayı planlıyoruz. Bir kaç rent a car gezdikten sonra 120 Euro vererek aracı 5 gün için kiralayabildik. Sezon içi bir tarihte gelsek tek gün için bu parayı ödememiz gerekebilirdi. Zaman kaybetmeden yola koyulduk çünkü Chania’ya ulaşmak için 140 km uzunluğunda bir yol bizi bekliyordu. Araçla bir süre ilerledikten sonra hâkim bir noktadan Heraklion Şehri’ni fotoğraflamak için durduk. Araçtan inip geriye baktığımızda şehrin üzerinde asılı duran büyük ve kızıl bir ay manzarası bizi bekliyordu. Hayranlıkla birkaç fotoğraf çekip yolumuza devam ettik.

heraklion muzesi osmanli mezartasi

Chania’ya vardığımızda aracımızı merkezi bir caddeye park edip hemen karşıdaki dönerci büfesine yaklaştık. Yağlı ekmeğin arasında patates, sos ve tavuk olan döner sipariş edip karnımızı 2.50 Euro vererek doyurmuş olduk. Akşam serininde biraz etrafı dolaştıktan sonra limanda manzaralı bir otel bulup geceyi Chania’ya da geçirdik. 05 Nisan 2015

Yazı: Özgür Aydoğan, Fotoğraflar: Özgür Aydoğan – Kenan Aydoğan

 

Previous:

Selçuk’tan Girit’e Yolculuk -1

Next:

Selçuk’tan Girit’e Yolculuk -3

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.