Selçuk’tan Girit’e Yolculuk -7

20 Eylül of 2015 by

Adadaki son günümüzün sabahında ilk iş olarak Nea Alatsata (Yeni Alaçatı) isimli Anadolu’dan giden Rumların köyünü ziyaret ediyoruz. Sokaklarda dolaşırken hangi yapılardan kaldığı belli olmayan bazı kitabelere rastlıyoruz. Bize eski Türk evlerini gösteriyorlar. Daha sonra bir tekkenin onarıldığını ve gezilebilir durumda olduğunu öğreniyoruz.

nea alatsata tekkesi

Şimdilerde bir dernek binası ve anı evi niyetine kullanılan tekkenin anahtarına ulaşmak için kiliseye giden iki kadını bekliyoruz. Bekleyiş sırasında köyün mütevazı tavernasında bir şeyler atıştırıp sohbet ediyoruz. Paskalya ayinini bitiren çift nihayet dönüyor ve derneğin kapısı açılıyor. Bizi güler yüz ile karşılayarak dernekleri hakkında bilgi veriyorlar. Eşya ve fotoğrafları incelemenin yanı sıra tekkenin içini de görme imkânı bulmuş oluyoruz.

knossos

Artık uçuş saatimiz yaklaşıyor ve son kez Heraklion merkezde alışveriş yaparak arkadaşlarımızla vedalaşıyoruz. Merkeze yaklaşık 2 km mesafede olan havaalanında aracımızı teslim ederek ülkemize dönmek üzere uçağımıza ilerliyoruz. 24 – 27 Eylül 2015 tarihlerinde Anadolu Coğrafyası gezgini arkadaşlarımız ile tekrar geleceğimiz bu güzel adaya veda ederek ayrılıyoruz. 10 Nisan 2015

Geziden birkaç not:

– Sezonda gidildiğinde fiyatların yüksek olması ve havanın alıştığımızın üzerinde sıcak olması sizi zorlayabilir. Bu nedenle erken sezon ya da sezon sonu gitmenizi öneririm.

kilicbaligi

– Yunanca tabelaların yanı sıra İngilizce tabelaların da bulunduğu Girit karayollarında tabelalarda bulunan yer isimleri turistlik haritalardakinden farklı yazıldığı için gideceğiniz yeri bulmakta zorlanabilirsiniz.

– Kendi kullandığınız araç ile ulaşım sağlayacaksanız karayolu tabelalarının yerleri de sizi şaşırtacaktır. Yerlerinin belli bir standardı olmayan tabelalar çoğu zaman gözden kaçıyor ya da hatalı yönlendiriyor.

– Sırt çantanız hariç bagaj verirseniz 20 Euro civarında bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bu ödemeden kurtulmanın yolu fazla büyük çanta götürmemek, 40 litre veya daha küçük sırt çantanızı yanınızda kabine götürmek.

– Girit’e dağcılık ve doğa sporları için geldiyseniz doğru bir karar verdiniz. Dağ maratonu, kanyon geçişleri ve doğa yürüyüşleri için çok ve güzel seçenekleri bulunan ada oldukça dağlık bir araziye sahip. Batıdan en doğuya uzanan aşağıdaki sıradağ zincirleri şu şekilde:

Lefka Ori veya ‘Ak Dağlar’ (en yüksek noktası 2452 m)

– İdi Sıradağları (en yüksek noktası Psiloritis 2456 m)

– Dikti Dağları (en yüksek noktası 2148 m)

Yazı: Özgür Aydoğan, Fotoğraflar: Özgür Aydoğan – Kenan Aydoğan

 

Previous:

Selçuk’tan Girit’e Yolculuk -6

Next:

Soğuk Savaş Bitti, Rusya Değişmedi

You may also like

Post a new comment