Senaver Mantarı Kızartması / Kestel

27 Ekim of 2015 by

Kuzey Uludağ’ın eteklerinde yer alan Alaçam ve Gözede köyleri arasında toplamış olduğumuz ‘Senaver Mantarı’nın kızarmasının tadı hiçbir yemekte yok sanırım. Mantarlarla ilgili her yazımda olduğu gibi, bu yemek tarifinde de uyarmak istiyorum; mantarlar çok tehlikeli yiyecekler. Sonu ölümlere yol açan sonuçlar doğurabilir.

yereyagli mantar

Eğer bizim gibi, mantarları tanıyan bölgeden dostlarınız olursa her şey yolunda gider. Çalışma arkadaşım Ayhan Divlecen ile birlikte, ortak dostumuz Ayhan Doğan Bey’e misafir olduk. İki Ayhan ile yapmış olduğum fotoğraf ve mantar toplama etkinliğinde, elde ettiklerimizi hem görsel bir şölene dönüştürmenin yanında, topladıklarımızdan bir de yemek yaptık. Aslında tam olarak bir belgesel film çekimi için bir çalışmanın startını vermiş olduk.

senaver mantari

Senaver Mantarı Kızarması yapmak için öncelikle bu mantarları doğru olarak doğadan toplamak gerekiyor. Bu toplama işinden sonra gurmelikte ve yemek yapımında deneyimli dostum Ayhan Divlecen’e bıraktık işi. Mantarlar saplarından ayrıldıktan sonra temizlenip un ile bulanıyor. Daha sonra tavada kızarmış tereyağında çift taraflı kızartılıyor.

mantar kizartma

Öncelikle bize rehberlik eden Ayhan Doğan Bey’e çok teşekkür ederim. Pek tabii ki yemeği yapan sevgili dostum Ayhan Divlecen’e ve bize mutfaklarını açan Tatlıpınar Kır Lokantası’nın işletmecilerine de teşekkür ederiz. Eğer bölgeye yolculuk yaparsanız; Gözede Tatlıpınar Kır Lokantası her daim tavsiye ederim (0536) 666 22 27.

ayhan divlecen

ayhan divlecen mantar kizartma

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

 

Previous:

Domates Mantarı Kızartması / Pazaryeri

Next:

Elliayaklı Mantarı Kızartması / Pazaryeri

You may also like

 • 06 Nis

  Çınar Restoran – Orhangazi / Bursa

  Yemek

  İznik Gölü’nün batısında, suya sıfır konuma bir yer burası. Eski iskelenin hemen yanında yer alan ...

 • 01 Eyl

  Et Sote / Beyağaç

  Yemek

  Beyağaç, Denizli’nin Muğla sınırında Sandras Dağları’nın kuzeyinde bir yerleşim yeri. Çılgın kalabalıktan uzak, hala selamın ...

 • 22 Haz

  Çorbacı / Kastamonu

  Yemek

  Çorbacı, ağız tadına önem veren gezginler için Kastamonu’da bir lezzet durağı. Belediye Caddesi üzerinde, 8 ...

 • 13 Kas

  Saklıbahçe – Palu / Elazığ

  Yemek

  Saklıbahçe Palu’da, Murat Nehri’nin hemen kıyısında, Karşıbahçeler Mahallesi’nde yer alıyor. İşletme, bahçe içerisinde çok güzel ...

Post a new comment