Senaver Mantarı Kızartması / Kestel

27 Ekim of 2015 by

Kuzey Uludağ’ın eteklerinde yer alan Alaçam ve Gözede köyleri arasında toplamış olduğumuz ‘Senaver Mantarı’nın kızarmasının tadı hiçbir yemekte yok sanırım. Mantarlarla ilgili her yazımda olduğu gibi, bu yemek tarifinde de uyarmak istiyorum; mantarlar çok tehlikeli yiyecekler. Sonu ölümlere yol açan sonuçlar doğurabilir.

yereyagli mantar

Eğer bizim gibi, mantarları tanıyan bölgeden dostlarınız olursa her şey yolunda gider. Çalışma arkadaşım Ayhan Divlecen ile birlikte, ortak dostumuz Ayhan Doğan Bey’e misafir olduk. İki Ayhan ile yapmış olduğum fotoğraf ve mantar toplama etkinliğinde, elde ettiklerimizi hem görsel bir şölene dönüştürmenin yanında, topladıklarımızdan bir de yemek yaptık. Aslında tam olarak bir belgesel film çekimi için bir çalışmanın startını vermiş olduk.

senaver mantari

Senaver Mantarı Kızarması yapmak için öncelikle bu mantarları doğru olarak doğadan toplamak gerekiyor. Bu toplama işinden sonra gurmelikte ve yemek yapımında deneyimli dostum Ayhan Divlecen’e bıraktık işi. Mantarlar saplarından ayrıldıktan sonra temizlenip un ile bulanıyor. Daha sonra tavada kızarmış tereyağında çift taraflı kızartılıyor.

mantar kizartma

Öncelikle bize rehberlik eden Ayhan Doğan Bey’e çok teşekkür ederim. Pek tabii ki yemeği yapan sevgili dostum Ayhan Divlecen’e ve bize mutfaklarını açan Tatlıpınar Kır Lokantası’nın işletmecilerine de teşekkür ederiz. Eğer bölgeye yolculuk yaparsanız; Gözede Tatlıpınar Kır Lokantası her daim tavsiye ederim (0536) 666 22 27.

ayhan divlecen

ayhan divlecen mantar kizartma

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

 

Previous:

Domates Mantarı Kızartması / Pazaryeri

Next:

Elliayaklı Mantarı Kızartması / Pazaryeri

You may also like

 • 09 Ağu

  İhsaniye Elması

  Yemek

  Kocaeli’de elma denildi mi akla gelen ilk yer İhsaniye’dir. İhsaniye elması bölgede o kadar ünlüdür ...

 • 22 Tem

  Oba Sofrası – İnegöl / Bursa

  Yemek

  Oba Sofrası, Tahtaköprü – Domaniç Yolu’nun 6. km’de Arapoturağı Yaylası’nda bulunuyor. Bizi buraya çeken lezzetin ...

 • 10 Eki

  Nur Kasap / Pazaryeri

  Yemek

  Anadolu’nun birçok yerinde ismi bilinmeyen girişimcilerin hazırlamış olduğu lezzetler bulunuyor. Bilecik Pazaryeri’nde Nur Kasap’ta bu ...

 • 30 Mar

  Esentepe Lokantası – Palu / Elazığ

  Yemek

  Palu şehir merkezinde bulunan lokantada son derece lezzetli yemekleri yemek mümkün. Temiz bir işyeri. Bölge ...

Post a new comment