Senaver Mantarı Kızartması / Kestel

27 Ekim of 2015 by

Kuzey Uludağ’ın eteklerinde yer alan Alaçam ve Gözede köyleri arasında toplamış olduğumuz ‘Senaver Mantarı’nın kızarmasının tadı hiçbir yemekte yok sanırım. Mantarlarla ilgili her yazımda olduğu gibi, bu yemek tarifinde de uyarmak istiyorum; mantarlar çok tehlikeli yiyecekler. Sonu ölümlere yol açan sonuçlar doğurabilir.

yereyagli mantar

Eğer bizim gibi, mantarları tanıyan bölgeden dostlarınız olursa her şey yolunda gider. Çalışma arkadaşım Ayhan Divlecen ile birlikte, ortak dostumuz Ayhan Doğan Bey’e misafir olduk. İki Ayhan ile yapmış olduğum fotoğraf ve mantar toplama etkinliğinde, elde ettiklerimizi hem görsel bir şölene dönüştürmenin yanında, topladıklarımızdan bir de yemek yaptık. Aslında tam olarak bir belgesel film çekimi için bir çalışmanın startını vermiş olduk.

senaver mantari

Senaver Mantarı Kızarması yapmak için öncelikle bu mantarları doğru olarak doğadan toplamak gerekiyor. Bu toplama işinden sonra gurmelikte ve yemek yapımında deneyimli dostum Ayhan Divlecen’e bıraktık işi. Mantarlar saplarından ayrıldıktan sonra temizlenip un ile bulanıyor. Daha sonra tavada kızarmış tereyağında çift taraflı kızartılıyor.

mantar kizartma

Öncelikle bize rehberlik eden Ayhan Doğan Bey’e çok teşekkür ederim. Pek tabii ki yemeği yapan sevgili dostum Ayhan Divlecen’e ve bize mutfaklarını açan Tatlıpınar Kır Lokantası’nın işletmecilerine de teşekkür ederiz. Eğer bölgeye yolculuk yaparsanız; Gözede Tatlıpınar Kır Lokantası her daim tavsiye ederim (0536) 666 22 27.

ayhan divlecen

ayhan divlecen mantar kizartma

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

 

Previous:

Domates Mantarı Kızartması / Pazaryeri

Next:

Elliayaklı Mantarı Kızartması / Pazaryeri

You may also like

Post a new comment