Sokak Hayvanlarına Mama Müjdesi

03 Ocak of 2011 by

Doğanın ve yaşamımızın bir parçası olan sokak hayvanlarının, özellikle çetin kış aylarında çektikleri yiyecek sıkıntısı sona eriyor. Bazen yanından geçmekten ürktüğümüz, bazen de çöp kutularından birden fırlayarak bizi korkutan sokak hayvanlarının beslenmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kocaeli genelinde oluşturulacak mama istasyonlarıyla sokak hayvanlarının artık düzenli olarak beslenebileceği müjdesi verildi.

Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’nda bakımını yaptığı hayvanlara böylelikle sokakta da sahip çıkıyor. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulama ile sokaklarda yaşayan kedi ve köpekler için her ilçede belli noktalara su ve yiyecek istasyonları kurulacak. Hayvanlar bu istasyonlar sayesinde çöp bidonlarını da karıştırmaktan vazgeçecek.

Türkiye’de bir ilk olacak proje ile sokak hayvanlarının kolay,  güvenli ve çevreye rahatsızlık vermeden beslenebilmeleri sağlanacak. Belirlenen yerlerde oluşturulacak istasyonlarda ağırlık sensorlu otomatik mama verici makineler bulunacak. Bu makineler sayesinde hayvanlara sürekli taze ve temiz mama – su imkânı sağlanmış olunacak.

İstasyonlarda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayan hayvanlar; yemek bulma arayışında olmayacakları için başıboş halde sokaklarda  dolaşmayacaklar. Ayrıca  yemek için kavga etmeyeceklerinden gruplaşmalar olmayacak. Bu sistem vatandaşın köpek fobisini de sona erdirecek.

İstasyonlar etrafında popülasyon oluşturacak sokak hayvanlarının rehabilitasyonu da daha güvenli ve hızlı olacak. Hayvanların rutin kontrolleri de düzenli olarak yapılabilecek. Bu sosyal sorumluluk projesiyle çevre ve halk sağlığı konusunda da olumlu sonuçların alınması hedefleniyor. Yasa gereği sokaklarda özgürce gezebilen hayvanların proje ile beslenme sorunları da sona erecek. İstasyonların yeni yılda hizmete sunulması planlanıyor.

Previous:

Çerkes Kültürü, Kocaeli Uzuntarla’da Yaşatılıyor

Next:

Şehir Bahçeleri Kuralım!

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.