Son Gün

23 Aralık of 2010 by

21 Mayıs

Bu gün son gün. Marakeş Havaalanı’ndan kalkacak olan öğleden sonraki uçuşumuza gidebilmek için Djema el Fna Meydanı’nın caddeye bakan tarafında, karşısında kahvehaneler, kaçak sigaracı ve KFC’nin sıralandığı otobüs durağından havaalanı otobüsümüze bindik.

Otobüs bizi şehrin görmediğimiz diğer yerlerinden dolaştırarak götürüyor. Etrafı camdan izlemek çok zevkli. Evlerin önünde oturan insanlar, kahvehanelerde tavla oynayanlar, çocuğunun elinden tutup yürüyen Faslı kadınlar… Bu şehrin modern sayılan beton binaları bile diğer geleneksel toprak evlerle aynı, kızıla çalan bir toprak tonu.
 
 
Dün otelimizin çatısına çıktık, gece vakti bütün Marakeş ayaklarımızın altındaydı. Hemen önümüzdeki caminin ışıkları, geç saate rağmen kesilmeyen kalabalık sesleri… Alçak damların gizlediği bu kalabalığın sesleri kollar ve bacaklarla beraber aşağıda kaynayan bir hayat gördüm.
 
 
Birazdan bu kırmızı ve kurak ülkeden yeşil ve bereketli Endülüs ovalarına geçeceğiz. Bu kızıl kıtanın kuzeyini ve çöl kuşağında bulundum. Umarım bir gün bu kıtanın iklimi daha da farklı güney kısımlarına da inip, sökülüp toprağa tersinden tekrar saplanmış gibi görünen Baobab ağaçlarını da göreceğim… Herkese iyi yolculuklar.
 
 
 

 

Previous:

Hava Çok Sıcak

You may also like

 • 19 Ara

  Marakes

  Fas / Özlem Dikel

  17 Mayıs Afrika’nınAfrika’nın nasıl bir diyar olduğunu Cebelitarık üzerinden uçarken az çok hissetmiştim. Nitekim Tanger ...

 • 22 Ara

  Hava Çok Sıcak

  Fas / Özlem Dikel

  20 Mayıs Buralar cehennem sıcağı. Kutubiye Camii’nin oradan bir taksi tutup, 5. Muhammed Caddesi üzerinden ...

 • 21 Ara

  Marakes’e Dönüş

  Fas / Özlem Dikel

  19 Mayıs Sabah 6 da kalktık, sıcağa kalmamak için en iyi yol. Çadırımızın önüne kurulan ...

 • 23 Ara

  Son Gün

  Fas / Özlem Dikel

  21 Mayıs Bu gün son gün. Marakeş Havaalanı’ndan kalkacak olan öğleden sonraki uçuşumuza gidebilmek için ...

Post a new comment