Süreyya Çeşmesi

30 Mayıs of 2011 by

Nuh’un Çiçekleri projesi kapsamında Iğdır’da bulunuyorum. Ağrı Dağı’nın biyolojik çeşitliliğini kapsayan projenin fotoğraf ve tanıtım ayağında görevliyim. Beni bu kutsal göreve layık gören tüm Iğdırlı yöneticilere teşekkür ederim.

Bu proje kapsamında önümüzdeki günlerde çok sayıda yayın yapacağız. Biz gelelim Süreyya Çeşmesi’ne. Bir yandan Ağrı Dağı’nın eteklerinde çalışırken, diğer yandan da bölgeyi gezmeyi ihmal etmiyorum.

Iğdır’ın Aralık ilçesi çok ilginç bir yer aslında. Bu ilçemiz tam üç ülkeye sınırı var. Bir yanda Ermenistan, bir yanda Nahçivan ve diğer yanda İran. Bu Süreyya Çeşmesi İran sınırımızın sıfır noktasında bulunuyor. Yukarıda adı geçen üç ülkeye sınırımızı Aras Nehri oluşturuyor.

1956 yılında İran Şahı Rıza Pehlevi’nin eşi Süreyya Hanım bu bölgeye gelerek bu su kaynağını görmüş ve çok hoşuna gitmiş. Bunun üzerine Şah Rıza Pehlevi de burada bir çeşme yaptırıp, çeşmeye Süreyya adını vererek Türkiye’ye hediye etmiş. Bölgede bu çeşmeyi ziyaret edip suyunu içmeyen yok gibidir. Hatta vatandaşlar Iğdır ve Aralık çevresinde o tarihten sonra çocuklarına Süreyya ismini bile koymuşlardır.

Süreyya Çeşmesi’nin suyu Ağrı Dağı’nın derinliklerinden geliyor. Çeşme, Aralık Kazım Karabekir Tarım İşletmeleri’nin içerisinde bulunuyor.

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

 

Previous:

Bali’de Sörf …

Next:

Edirne’den Badem Şekeri Alınır

You may also like

 • 06 Ara

  Viyana

  Gezi

  Kurban bayramı tatilinin 9 güne çıkması ile eşimle evde hayaller kurmaya başladık. Ardından, önümüze aldığımız ...

 • 19 Ara

  Tierra Del Fuego (Ateş Toprakları)

  Gezi

  İztv’de çalışan bir görüntü yönetmeni olarak çok şanslıyım gerçekten. Çektiğim her bir belgesel programda yeni ...

 • 19 May

  Vizesiz, Pasaportsuz Maldiv Seyahati: Tisan Yarımadası

  Gezi

  Tisan Yarımadası Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunuyor. Güzelliği ve doğallığıyla gözleri kamaştıran bu coğrafi ...

 • 01 Oca

  Hasankeyf

  Gezi

  Batman’a bağlı olan, iki yakasını Dicle Nehri’nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. Bölge halkı Kürt’tür. 1975 ...

Post a new comment