Tarihi Bulak Yolu Canlanıyor

07 Şubat of 2011 by

Safranbolu’dan Bulak Köyü’ne doğa yürüyüşü yapıldı. Gerçekleştirilen yürüyüşe çok sayıda doğasever katıldı. Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un da katılım gösterdiği yürüyüşe şehir dışından da katılımlımlar olurken Bartın’ın Amasra İlçesi’nden 8 kişilik bir ekip bu gezi için Safranbolu’ya gelerek fotoğraf makineleriyle yüzlerce yıllık tarihi yolun resimlerini çektiler.

Aslanlar Meydanı’ndan başlayıp Cemal Caymaz Mahallesi, Kabakçı Camii yanından Dingil Deresi’ne inildi. Bulak Kanyonu’nun doğal güzelliklerini seyrederek orman içinden temiz havayı soluyarak, Bulak Köyü’ne ulaşıldı. Burada Bulak Köyü Muhtarı Hakkı Eren’in ve beraberindeki Bulak Köyü sakinlerinin karşıladığı yaklaşık 60 kişilik gezi heyete, çay ikramı ve köye has börek ve diğer yiyecek çeşitlerinden ikramda bulundular. Bulak Köyü’nden Safranbolu’ya bir başka güzergâh olan tarihi yolda ilerlendi ve burada hazırlanan mangalda balık ikramı oldu. Gezi tam bir piknik havasında gerçekleşti ve konuklar eğlenceli bir Pazar günü gerçekleştirdi. Yürüyüşte ormanın temiz havası ile doğal güzellikler bütünleşince doğaseverler güzel bir hafta sonu geçirmiş oldular. Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolulu turizm işletmecilerinin gezi güzergâhlarına acentelerle anlaşıp turlar düzenlemelerinin gerektiğine işaret etti. Kaymakam Azcan, güzelliklerin Safranbolu’ya çok yakın olduğunu, ilçenin içerisinde çok sayıda kültürel ve doğal güzelliklerin bulunduğunu, Safranbolu ile Bulak Köyü arasındaki yüzlerce yıllık tarihi yolun güzel bir gezi güzergâhı olduğunu belirtti.

Bir Dahaki Geziyi Turizmcilerden Bekliyorum

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, gezi güzergâhı konusunda geçmişte öğrencilerin Bulak Köyü’nden Safranbolu’ya yürüyerek gittikleri yolun, yüzyıllarca bölge halkı tarafından kullanıldığını ve özellikle bu tarihi yolun diğer yollardan çok farklı olduğunu belirttiği konuşmasında, Safranbolu’da faaliyet gösteren turizmcilere de seslenerek, Safranbolu’ya çok yakın olan bu gezi güzergâhına bir daha ki geziyi Safranbolulu turizm işletmecilerinden beklediğini ifade etti.

Başkan Aksoy; “Doğaseverleri Buraya Davet Ediyorum”

Safranbolu’daki doğal ve kültürel güzelliklerin tanıtılıp, korunması ve yaşatılması konusunda ciddi gayretler gösteren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise gezi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada doğa yürüyüşüne olan katılımdan ve tarihi güzelliklerin yaşatılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “bu güne anlam katan bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Tarihi Bulak yolu tekrar canlansın istiyoruz. Bir ön gezi ile örnek olmak için buraya geldik. İnşallah bu geziler turizmcilerimizin organizasyonlarıyla doğa derneklerinin organizasyonlarıyla daha da gelişir. Safranbolu’ya gelen misafirlerimizin bu güzellikleri de görmesini arzu ediyoruz. Safranbolu sadece tarihi evlerinden, tarihi sokaklarından, tarihi çarsısından ibaret değil. Bir o kadar bağları, bir o kadar dereleri, kanyonları ve doğal güzellikleri de bünyesinde barındırıyor. Bu güzellikleri tüm vatandaşlarımıza tanıtmak adına çalışmalar yapıyoruz. İnanıyorum ki bu güzellikler de turizmimize katıldığında Safranbolu’nun turistlik değeri bir kat daha fazla artacak.

Benim bugün yaşadığım mutluluğu bütün hemşerilerimizin yaşamasını istiyorum. Hakikaten ayağınız hiçbir zaman toprağa basmıyor. Tamamıyla doğa bitkisi üzerinde yürüyorsunuz. Ayağınızın altındaki yaprak seslerini işiterek, her mevsimi kendi güzelliği ile burada yaşama şansınız var. Bu güzellikleri görmeleri konusunda herkese tavsiyede bulunuyorum. Öncelikle kendimiz bileceğiz, sonra da vatandaşlarımıza öğreteceğiz. Bu güzellikleri bilmeye ve görmeye onları da davet ediyorum. Her hafta sonu Pazar günü burada yürüyüş yapılacak. Bu yürüyüşü organize etmesi için öncelikle doğa derneklerine, daha sonra Safranbolu ve Karabük’ten katılımcılara, doğaseverlere tavsiye ediyorum” dedi.

Previous:

Türkiye’nin En Uzun Yürüyüş Yolu

Next:

Çocuk Gözüyle Hayvan Sevgisi Fotoğraflara Yansıyacak

You may also like

Post a new comment