Tierra Del Fuego (Ateş Toprakları)

19 Aralık of 2010 by

İztv’de çalışan bir görüntü yönetmeni olarak çok şanslıyım gerçekten. Çektiğim her bir belgesel programda yeni yerler görüp, bildiklerimi arttırıyorum. Atatürk Kültür Merkezi’nin belgeselini çekerken Türkiye’deki en iyi mimari sahne tasarımını görüp, bir tiyatro oyunu sahnelenmeden önce yapılan tüm hazırlık aşamasını öğrenirken, Uluburun Belgeseli çekerken de güzel dalışlar yapıp, dünyanın en eski açık deniz gemisi batığının taşıdığı şaraptan yudumladığımı hissediyorum.

Buradaysa sizlerle bambaşka bir coğrafyaya, dünyanın sonuna, Ateş Toprakları’na, diğer bir görüntü yönetmeni arkadaşım Oğuz Özdemir’le yaptığımız yolculuktan detaylar ve fotoğraflar paylaşacağım. ‘Patagonia Expedition Race’ organizasyonunun ve bu yarışa katılan ‘Team Touareg Turk’ takımının çekimlerini yapmak için gittiğimiz, Magellan Boğazı kıyısındaki Punta Arenas’a ulaşabilmek için Madrid ve Santiago aktarmalı 33 saatlik bir uçak yolculuğu serisi yaptık öncelikle…

Karşı kıyıdaki ‘Tierra Del Fuego’ya (Ateş Toprakları) gitmeden önce son hazırlıklarımızı yapmak ve eksik kamp malzemelerimizi tamamlamak için dünyanın en güneyinde yer alan bu şehirde birkaç gün konakladık.

Magellan’ın Magellan Boğazı’nı geçerken görmüş olduğu, yüzleri maskeli ve tüm vücutları boyalı ‘Tehuelçe’ yerlilerini bir İspanyol öyküsündeki ‘Patagon’ adlı canavara benzetmesi sonucu ‘Patagonya’ ismini aldığı söylenen bu topraklarda kaldığımız sürece, Güney Yarımküre’de yaz mevsimi yaşanmasına rağmen tek haneli eksilerde dolaşan geceleri, bulutların güneşe izin verdiği zamanlarda +10 derecelere çıkabilen gündüzler izledi. Ani hava değişiklikleriyle, yağmur, dolu ve insanı sarmalayan muhteşem bir güneş ard arda geliyordu.

Yazı ve fotoğraflar: Ethem Tosun

Previous:

Mutlu Yaşam Beldesi; Adrasan

Next:

Mazıköy

You may also like

 • 08 Oca

  Kartepe’de Sonbahar

  Gezi

  Kartepe, Armutlu Yarımadası’ndan Sakarya ilindeki Geyve Boğazı’na dek uzanan bir dağ silsilesinin en yüksek noktasının ...

 • 12 Haz

  Cittaslow Gökçeada

  Gezi

  Dibek kahvesi, Rum köyleri, enfes koyları ile turizm cennetidir Gökçeada. Organik tarımın desteklendiği kendine has ...

 • 26 Kas

  Gölyazı – Ulubat Gölü

  Gezi

  Bursa’nın Nilüfer İlçesi’ne bağlı Gölyazı Köyü, Ulubat Gölü ile kucaklaşan bir yarımada üzerindedir. Tarihte ismi ...

 • 14 Haz

  Beni Özlüyormuşsun Öyle Diyorlar

  Gezi

  Tam ben bu Kaş’a olan duygularımı nasıl anlatayım derken Candan Erçetin dedi ki; “beni özlüyormuşsun ...

Post a new comment