Vizesiz, Pasaportsuz Maldiv Seyahati: Tisan Yarımadası

19 Mayıs of 2019 by

Tisan Yarımadası Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunuyor. Güzelliği ve doğallığıyla gözleri kamaştıran bu coğrafi oluşumu gelin birlikte keşfedelim.

Daha yola çıkmadan bile içinizi kıpır kıpır gezme duygusu kaplar. Eğer ilkbahar ve yaz mevsiminde gidiyorsanız yolculuk boyunca sıcak bir hava size eşlik eder. Arabanızın camının bir tarafı masmavi deniz manzarasıyken bir diğer tarafı da Akdeniz’in bitki örtüsüdür. Yola devam ederken sizi limon, portakal, mandalina ağaçları yer yer de incir, zeytin, mimoza ağaçları karşılar. Yarımadaya varmadan görsel şölen başlamıştır bile.

Doğa yürüyüşünü sevenler parkura Dana Adası’nın karşısındaki tepeden başlayarak 8 km’lik bir yol kat edebilirler. Zirveye ulaştıklarında Tisan Yarımadası gözler önüne serilir. Yarımadaya biran önce ulaşmak isteyenler ise sahil yolunu tercih edebilirler.

Dalga ve akıntıların yıllar boyunca kıyıyı aşındırıp şekillendirmesiyle oluşan Tisan Koyu’nun tarihi de sizi geçmişe sürükler. Mavi ve yeşilin kucaklaştığı bu yer MÖ 7. yüzyılda kurulan Yunan kolonisi olan Aphrodisias’a kadar uzanır.

Bodrum evlerini andıran görüntüsüyle size burada bulunan oteller ve kiralık apart evlerde kalma imkanı sağlar. Otelinize veya evinize yerleşince ufak bir çevre gezisi yaparken böyle güzelliklere de rastlayabilirsiniz.

Yarımadanın karşısında bulunan Dana Adası’na tekne turu yapıp balıkları görebilirsiniz. Caretta carettalarında yaşadığı koyun çevresinde kamp yapabileceğiniz enfes yerler var. Çadırınızı kurmak istediğinizde rüzgârın yönünü size ağaçlar bildiriyor. Balık tutmayı sevenler ise yanlarında oltalarını mutlaka getirmeli çünkü burası balık cenneti!

Enerjimi atmaya geldim diyorsanız, paraşütle bile atlayabilirsiniz. Ada size aktivite konusunda özgünlük ve özgürlük sunuyor. Günün yorgunluğunu atmak istediğinizde çadırınızdan çıkın ve demlediğiniz kahvenizi batan güneşe karşı için. Geceye doğru başınızı gökyüzüne kaldırın. Soluğunuz kesilecek…

Tisan Adası’na nasıl gidilir?
Silifke-Tisan Yarımadası: 47km
Antalya-Tisan Yarımadası: 366 km
Mersin-Taşucu: 172 numaralı belediye otobüsü ve sonra otostop çekebilirsiniz.

Metin ve fotoğraflar: Semiha Ertuğrul Yavuz

Previous:

Ormana İnmiş Bulut; Çamlıhemşin

You may also like

 • 03 Nis

  Cennet Gibi Güzel Bahçe; Eğin

  Gezi

  Eğin (Bugünkü adı: Kemaliye), Erzincan’a bağlı bir ilçe. Eğin adının Ermenice Agn, Akn ‘kaynak’ kelimesinden ...

 • 27 Tem

  Nemrut’ta

  Gezi

  Veeee sabah 04.15’te zıpkın gibi uyanarak minibüslere doluştuk. Çok soğuk olacağı uyarıları dikkate alınarak kat ...

 • 11 Haz

  Cannes (French Riviera)

  Gezi

  Cannes, Fransa’nın güney sahilinde yer alan Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden birisi.  Her ne kadar ...

 • 29 Mar

  Can Evi

  Gezi

  “Unutma! Bir gün kaldığın yerden başlayacaksın Biri seni bulacak Önce korkacaksın eski acılara yakalanmaktan Biraz ...

Post a new comment