Yaşamın Bilgisi

23 Temmuz of 2011 by

Yaşamış olan ne varsa, yaşanmış olan ve hali hazırda yaşamakta olan her canlı yeryüzüne kendi bilgisini bırakır. Kişisel ilişkilerden eşya ile olan ilişkilere kadar ruh, yaşanılan coğrafya, oturulan mekânlar hatta üzerinde yürünülen taşlar bu izleri kayıt altına alır. İnsanoğlu tarihsel izdüşümüne bakmayı unuttuğu günden bu yana tarihin tekrar ve tekrar etmesinin en önemli nedenidir bu!

Dağlara çıktığınızda dağın bilgisidir size gelen, dağın üzerindeki tüm canlılarla bir olduğu, bütün olduğu ve kendi kendine yettiği bilgisidir bu; dağ özgürdür. Bir ceylana dokunduğunuzda onun size hissettirdiğidir ceylanın bilgisi; esnekliktir, her an tetikte olmanın hassasiyetidir. Bir ağaca dokunduğunuzda, meyvesini yediğinizde, gölgesinde oturduğunuzda ağacın bilgisi size gelir. Bilgi hisler vasıtasıyla sezgiler kanalıyla akar. Enerji enerji ile buluştuğunda anlam da buluşur. Bu anlam yaşamın bilgisine katılır.

Geçmiş yoktur aslında. Her şey yaşamaya devam eder. Belki bir bedenle belki bir iz olarak. İkisi de aynı şeydir. Aynı bilgiyi verir. Yaşamın anlamı da sebebi de budur. Her karşılaşmada insanın bir insanla, bir ağaçla, bir dağla, bir şehirle, bir köyle, herhangi bir hayvan ile yol ile su ile var olan her şey ile karşılaşmasındaki arayış budur; onun var oluşunun bilgisi…

Bilgi deneyim olur kimi zaman, kimi zaman bir cümledir ya da bir kelime. Kimi zaman bir kartalın uçuşu olur, kimi zamansa zamandan süzülen bir his… Bir kaplumbağanın yavaşlığı, bir bukalemunun renk değiştirişindeki mana olur bilgi. Bir at koşarken varlığındaki bilgiyi iletir yalnızca, bir kuş öterken, bir rüzgâr eserken, ateş nar gibi yanmakta iken…

Bilgi okumak demek değildir. İnsanın içinin, zihninin yeteri kadar boş olması lazım ki şeylerden süzülen bilgi ona akabilsin. Yargısız, koşulsuz kabul edebilsin geleni. Diğer türlü her kim ben bilgiliyim der ise o kimse dünyanın en bilgisizidir. Bu da ondan akıp gelen bilgidir sadece.

Bilgi gökseldir, yerseldir, akıcıdır, şeffaftır, o görebilen, duyabilen, hissedebilen için her yerde her an bulunmaktadır. O kitap sayfalarında, okullarda, öğretmenlerin ağzında olmadı. O hiç kimsenin tekelinde kalan kapalı, ulaşılamaz, sınırlayan ve sınırlı olan hiç olmadı.

Gerçeğin bilgisine, yaşamın bilgisine, her şeyin bilgisine saygı ve hürmetle…

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Gökteki Kale

Next:

Bukalemun Puki

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.