Yerli mi? Modern mi? (5)

28 Ekim of 2011 by

Yerliye göre tüm hastalıkların nedeni, hayret verecek derecede aynıdır. İlginç olan tüm hastalıkların tedavisi de aşağı yukarı aynıdır. Hasta olmak insanın kendi ayıbı kendi suçudur. Çünkü bedenine onu hastalıklardan koruyacak öyle mükemmel bir bağışıklık sistemi yerleştirilmiştir ki bu mekanizmayı tahrip etmek için ‘uğraşmak’ gerekir.

Bütün hastalıklardan kurtulmak mümkündür. İnsanın bundan yararlanmayıp kendini tedavi etmemesi ya da şifayı yanlış yerlerde araması ikinci suçtur. Günümüz insanı hastalıklarda kendi kendisinin rolünü anlamaz, düşünmez, bununla ilgilenmeyi bir kenara atarak alacağı bir hapla iyileşeceğini bekleyecek kadar da kendisini duyarsızlaştırmıştır. Kendi bedeni ile olan bağlantısı kopuk olduğundan kendine bir bütün olarak bakmayı da beceremez. Geleneksel iyileştiricileri bir kenara bırakarak beden mekanizmasına bir bütün olarak değil yalnız hastaymış gibi görünen bir tek organ ile ilgilenmeli diye bakar. O organı iyileştirmek için kullandığı ilaçlarla bir tarafını iyileştirdiğini düşünürken, diğer organlarına verdiği zararlardan ise bihaberdir. Oysa insan bedeni birbiriyle iç içe geçmiş ve birbiriyle etkileşim halinde olan muazzam işleyişler bütünüdür. Modern tıp insan bedenini, branşlara ayırarak incelediği ve bu muazzam işleyişe bütünsel bir gözle bakmadığı için ne hastalığı doğru düzgün teşhis edebilmekte ne hastalığın sebebini teşhis edebilmekte ne de tedavi edebilmektedir. Günümüz ilaçları insanların bir yerini iyi ederken başka yerlerinin işleyişini bozar. Hastalık aslında bağışıklık sisteminin anormal tepkilere verdiği normal reaksiyonlardır. Bu reaksiyonların kendine dışa vurmasına izin vermek gerekir. Modern tıpta ise bu reaksiyon baskılanır. İnsan sağlığı ticaret için kullanılmakta ve insan bedeni ve ruh ve beden sağlığı umursanmamaktadır.

– Yerli, tek tip yiyecekle beslenirken durağan olduğu zamanla hareketli olduğu zamanları dengelerdi. Doğal yaşam neyi ne zaman ve ne kadar yapacağını ona gösteren rehberdi ve bu rehberi dinleyecek kadar açıktı yerli. Günümüz hastalıklarında yiyeceğin rolü, beslenmeden insanı çöp öğütme makineleri durumuna getiren bir sarmalda değişmiştir. Bu da değişik türlü türlü hastalıklara zemin hazırlamıştır. İnsan böylelikle kendisine verilen besin ve nimetlerin şifasını alamadığından onları hızlı, yoğun ve karışık tükettiği için zehrini almış olmaktadır. Günümüzde hastalıkların nedenleri; az çiğnemek, fazla yemek, karışık yemek, sık yemek, yeme ve içmede sıraya dikkat etmemek, bayat ve ısıtılmış yemekler, katkılı hazır yiyecek ve içecekler, kimyasal maddeler, koruyucular, aromalar, tıbbi ilaçlar ve benzeri yapaylıklardır. Tüm bunlara ilaveten kullanılan deterjan, koku, aromalar, temizlik malzemeleri, vücut bakım ürünleri, parfüm, krem, hijyenik ped, saç jölesi, v.b şeyler de onlarla olan temas kadar zararlıdır. Cilt bu maddelerin % 60’ını emerek kan dolaşımını karıştırır.

– Yerli için her bitki tüm canlılar için bir şifa olarak yaratılmıştır. Bu bilgiye sahip olmak doğaya saygılı olmaktan geçer. Ölçüler yeteri kadardan fazlaya doğru giderken ölümcül olabilir. Bu ince çizgi doğanın dilinden anlayan insanın öteden beri gelen kutsal ata ruhlardan gelen tinsel yetkinliğe de sahip olmasını gerektirir. Doğadaki şifayı iyi amaçlar ve iyi sonuçlar için kullanmak bilgiyi doğru kullanmaktır ki bu da bilgeliği gerektirir. Aksi takdirde günümüz modern tıbbın yaptığı gibi şifa yerini zehre terk eder.

– Hastalığın geçmesi iç organların temizlenmesi sürecinden önce mümkün olmaz. Günümüz insanı yanlış beslenmeden kaynaklanan etkilerle organlarının işleyişini bozar. Kan dolaşımı kirlenir ve yoğunlaşır. Kireç ve gaz birikmeleri olur. Vücutta biriken toksinler iç organları kirletir. Basit bir şekilde alınan bir hap bu iyileşmeyi sağlamaz. İç organları temizlemek oruç tutmak, az yemek, sırasıyla yemek, karıştırmadan yemek ve çok çiğnemekten geçer. Sağlığa giden yol bu kadar basittir. İnsan psikolojisi hızla tüketirken her şeyi kendini de tüketmektedir. Hastalığın nedeni de bu kadar basittir. İşleyişi bozulan bağışıklık sistemini çalıştırmak en bütüncül çözümü getirecek adımı atmak demektir. Doğal bir şekilde oruç bunu yapar. Açlıktan önce hiçbir bitki, hiçbir ilaç kirlenen kanı ve bedeni iyileştiremez.

– Yerlinin zihni temizdi. Üzerinde oynanacak kontrol mekanizmaları henüz o zamanlarda yoktu. Basit ve doğal bir hayatın içindeydi. Her şey sadeydi. Günümüz insanı zihninin kontrol edilmesini, yönlendirilmesini içinde bulunduğu yaşam biçimleri nedeniyle engelleyemediğinden davranışları da yönlendirilebilmektedir. Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerle insan beynindeki elektromanyetik dalgalar bugün insanın haberi bile olmadan yönlendirilebilmekte ve değiştirilebilmektedir. Örneğin, her türlü TV programı 24 kare resmin bir saniye içinde ard arda gelmesiyle hareketli hale gelir. Beyin 25. kareyi algılayamaz. İnsan algıladığı kareler hakkında yorum yapabilir, ondan etkilenmemeyi seçebilir. İnsan gözünün algılayamadığı 25. kare ise beyne girer ve kontrolsüz olarak insan bilincine yerleşir. Bu kare ise insanları yönlendirmede kullanılabilir. Bugün renklerle, kokularla, kimyasallarla insanın insana oynadığı soğuk savaş şiddeti gitgide artan bir şekilde hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığı ciddi bir biçimde tehdit etmektedir.*

* Gerçek Tıp Dr. Aidin Salih

Resim: Ressam Ahmet Tükenmez

Previous:

Yerli mi? Modern mi? (4)

Next:

Yerli mi? Modern mi? (6)

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.